czwartek, 2 listopada 2023

„Mikołaju, sam ruszyłeś Ziemię?” Grażyna Bąkiewicz

Czy historię można przedstawić w ciekawej formie tak, aby zainteresować młodego odbiorcę? Jak sprawić, żeby nastolatki, skupione na nowoczesności, wciągnęły się podczas czytania w losy kolejnych władców Polski, kojarzących się im z nudną prehistorią? Receptę na to znalazła Grażyna Bąkiewicz w serii „Ale historia...” wydawanej przez Naszą Księgarnię.

W tym roku ukazał się już jedenasty tom, co najlepiej świadczy o popularności serii. W książkach przewinęły się postaci m.in. Mieszka I, Władysława Jagiełły i Stanisława Augusta Poniatowskiego. Tym razem głównym bohaterem został Mikołaj Kopernik. Nic dziwnego, w końcu obchodzimy Rok Mikołaja Kopernika dla uczczenia 550. rocznicy urodzin astronoma. Pomysł pisarki opiera się na opisywaniu podróży w przeszłość grupy nastolatków pod przewodnictwem nieco ekscentrycznego nauczyciela historii, pana Cebuli. Uczniowie są świadkami ważnych wydarzeń, mogą zanurzać się w dawnych czasach wszystkimi zmysłami. Ich podróże obfitują w wiele przygód, a nawet ryzykownych sytuacji – ważne, aby nie tracić głowy i wrócić do klasy przed dzwonkiem!

Tuż po rozpoczęciu lekcji nauczyciel daje uczniom nie lada zadanie: muszą dowiedzieć się, jak Kopernik doszedł do stworzenia teorii heliocentrycznej. Czy znany astronom, obserwując niebo jako chłopiec, rozmyślał już o wzajemnym położeniu Ziemi i Słońca? A może do jego odkryć przyczyniły się lata studiów na Akademii Krakowskiej? Nastolatki, próbując znaleźć odpowiedź, podróżują w czasie, przeskakując między XV i XVI wiekiem. Obserwują życie studenckie Mikołaja Kopernika, a następnie jego dorosłe lata w Lidzbarku Warmińskim, Olsztynie i Fromborku.    
Fabuła książki, oprócz wielu faktów historycznych zawiera również sporo ciekawostek o życiu ówczesnych mieszkańców – czym płacono, w co się ubierano, jak wyglądały miejskie ulice, kto leczył złamania. Autorka, pisząc przystępnym i jednocześnie dowcipnym językiem udowadnia, że historię może być fascynująca.

Grażyna Bąkiewicz, „Mikołaju, sam ruszyłeś Ziemię?”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2023.


Książkę prezentujemy z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika