Judith Kerr „Mog i dziecko”, Wydawnictwo Mamania
Spokojny i leniwy dzień kotki Mog zostaje zakłócony, kiedy w domu pojawia się dziecko. Jedyne, na co Mog ma ochotę, to spanie i jedzenie, ale nie ma na to szans z maluchem w pobliżu. „Mog uwielbia dzieci” – twierdzi pani Thomas, ale kotka nie jest co do tego przekonana.
Judith Kerr – brytyjska autorka i ilustratorka książek dla dzieci, odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego.
Jej seria o kotce Mog to klasyka brytyjskiej literatury dziecięcej, od ponad 50 lat nieustająco wznawiana i czytana.
Kaisa Happonen, Anne Vasko „Mru Mru i kropla deszczu”, Wydawnictwo Widnokrąg
Wspaniale jest łapać krople deszczu, a jeszcze lepiej –
łapać je razem… Czy można być daleko, a mimo to blisko?
Tego dnia, gdy na nosie Mru Mru wylądowała kropla deszczu, niedźwiadka odkryła
coś naprawdę wspaniałego i zabawnego. Była jednak sama. Wielka musiała wyjść na
chwilę i powiedziała, żeby jej nie przeszkadzać. A tak wspaniale byłoby
podzielić się radością!
Jak długo może trwać taka chwila?
Fińska literatura dla dzieci w najlepszym wydaniu. Małe objętością, ale wielkie
treścią książki o niedźwiadce Mru Mru zauroczyły czytelników w Finlandii oraz w
ponad dziesięciu innych krajach!
Książka wydana w ramach projektu “Bliskie-dalekie sąsiedztwo“.
Tłumaczenie i druk książki zostały dofinansowane przez FILI-Finnish Literature
Exchange.
Thomas Brunstrøm „Tata Oli umie wszystko”, Wydawnictwo Dwukropek
Ola i Stefek budują domek na drzewie, ale tata Oli uważa, że on zrobiłby to zdecydowanie lepiej. Postanawia rzucić się w wir remontów i napraw, choć w ogóle nie ma takiej potrzeby. Skraca nogi stołu, by potem skrócić też nogi krzeseł. Próbując powiesić telewizor, przebija się do kuchni. A jeszcze trzeba kupić narzędzia, bo tych nigdy nie jest za dużo, i mieć oko na Edka, który, co oczywiste, też jest złotą rączką.
Tata Oli umie naprawić wszystko. Przynajmniej tak mu się wydaje.
Olivier Clerc, Gaia Bordicchia „Jesteś w sam raz… i sekret życzliwej komunikacji (NVC), Levyz Books
Co robić, kiedy ktoś mówi coś niemiłego na twój temat albo cię obraża? Rodzice Pompona zdradzą ci sekret, który odmieni twoje życie. „Za każdym razem, kiedy słyszysz coś na swój temat, ktoś tak naprawdę zdradza ci, co sam czuje. Następnym razem, gdy któreś z twoich przyjaciół cię obrazi, nie daj się wyprowadzić z równowagi. Weź głęboki oddech i spróbuj odkryć, co dzieje się w jego sercu. Zapytaj go, dlaczego jest zdenerwowany albo rozgniewany. Potem możecie spróbować razem znaleźć rozwiązanie, tak abyście oboje byli zadowoleni”.
Książka przedstawia dziecięce kłótnie i utarczki słowne, lecz ma przyjazny wydźwięk, jest lekka, ciepła i pełna bliskości. Rozwija umiejętności społeczno-emocjonalne dziecka, buduje poczucie wartości dziecka i bliską więź z rodzicem.
Ola Woldańska-Płocińska „Opowiem ci mamo, o kolorach”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Czy zastanawialiście się kiedyś, z ilu kolorów składa się świat? Trudno byłoby je policzyć, a co dopiero zmieścić w jednej książce! Dlatego wybraliśmy dziesięć najbardziej popularnych kolorów. Poznajcie je: biały, żółty, pomarańczowy, czerwony, różowy, fioletowy, niebieski, zielony, brązowy i czarny.
Oglądając tę wypełnioną szczegółami książkę, twórzcie swoje kolorowe opowiadania. Jak zacząć? Na przykład: biały miś w białej czapce podaje na obiad białego kalafiora... Albo: biała owca wypiła białe mleko i śpi pod stolikiem nakrytym białym obrusem… Próbujcie wykorzystać jak najwięcej narysowanych elementów. Możecie też poszukać własnego sposobu na opowiadanie. Poza tym na każdej stronie ukryło się osiem psotnych myszy. Znajdźcie wszystkie i rozwiążcie zadania, które przygotowały. Udanej zabawy!