środa, 23 marca 2016

Międzynarodowy Dzień Teatru


Co roku 27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru – święto uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku. W ramach obchodów w teatrach i ośrodkach kultury na całym świecie odbywają się spektakle, spotkania z artystami i warsztaty.
Piątka w swoich zbiorach posiada bardzo ciekawy zbór książek ze scenariuszami inscenizacji teatralnych dla przedszkolaków, jak również uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.  Ponadto dla naszych małych czytelników zakupiliśmy teatrzyk Kamishibai.


Czym właściwe jest teatrzyk Kamishibai? Otóż jest to teatr obrazkowy ukryty w małym drewnianym pudełku, który można porównać do teatru marionetkowego. Różnica polega na tym, iż miejsce marionetek zajmują kolorowe  ilustracje wykonane  na kartonowych planszach, które wsuwa się do małego drewnianego parawanu nazywanego butai. Na odwrocie każdej ilustracji umieszczony jest fragment tekstu do przeczytania przez opowiadającego. Opowiadający siedzi z boku skrzynki i głośno czyta tekst na odwrocie każdego obrazka. Tekst do obrazka prezentowanego w danym momencie jest przyklejony do obrazka poprzedzającego go. Tył skrzyni jest pusty, dlatego opowiadający może śledzić tekst bajki na bieżąco.


Serdecznie polecamy i zapraszamy na zajęcia  w Piątce, podczas których opowiemy historię  za pomocą obrazków.

Żródło: