środa, 10 lutego 2016

"Pszczoły" i "Animalium" - najpiękniejsze okładki 2015 roku

Stare porzekadło mówi, że nie należy osądzać książki po okładce. Jednakże historia książki od zarania jej dziejów zdaje się poniekąd przeczyć temu powiedzeniu. W czasach, kiedy książek nie drukowano, ale przepisywali je ręcznie ludzie, litera po literze, każda książka była dziełem sztuki. Liczyła się nie tylko jej treść, ale także oprawa (często wykonana z drogich materiałów) oraz ręcznie wykonywane ilustracje i zdobienia w jej wnętrzu. Książki całe były piękne, a piękna oprawa zapowiadała jej ciekawą treść. Dobrze zdają sobie z tego sprawę dzisiejsi wydawcy, którzy dbają o to, by książki nie tylko zawierały wartościową treść, ale także przyciągały wzrok czytelnika. Niewątpliwie do tej grupy można zaliczyć opublikowane w 2015 r. przez wydawnictwo Dwie Siostry "Pszczoły" i "Animalium." Sama oprawa graficzna tych książek jest już wstępną nagrodą dla czytelnika, który dopiero jest gotów podjąć trud czytania. Dostrzegła to również Daria Stryjek, specjalistka od komunikacji wizerunkowej i właścicielka strony I love illustration. Oba wyżej wymienione tytuły znalazły się na liście "8 najlepszych okładek do książek, które wydano w Polsce w 2015 roku", którą opracowała Daria Stryjek.

Nie sposób nie zgodzić się z tym zestawieniem."Pszczoły" do których ilustracje wykonał Piotr Socha, a tekst opracował Wojciech Grajkowski to istna uczta dla oka i wyobraźni młodego czytelnika!
Książka zwraca na siebie uwagę nie tylko barwną okładką, ale także swoimi rozmiarami - jej wysokość wynosi prawie 40 cm!

Podobnych rozmiarów jest druga z książek, która znalazła się na liście Darii Stryjek, "Animalium. Muzeum Zwierząt".
Książka nie tylko zachwyca swoją wielkością, ale także wyjątkową okładką oraz ilustracjami znajdującymi się wewnątrz. "Animalium" to pięknie wydany album, którego stylistyka przywodzi na myśl stare ryciny oraz powieści Juliusza Verna. Autorem ilustracji jest Katie Scott, tekstu Jenny Broom.

Obie książki, tak jak pozostałe pozycje wydawnictwa Dwie Siostry, polecamy!