Lisa Sheehan, „Po prostu Ted”, przekład Dominika Serafin, Wydawnictwo Wilga
Smok Ted chce się z kimś po prostu zaprzyjaźnić, ale trudno mu to zrobić, bo odstrasza innych swoimi ostrymi pazurami i smoczym oddechem. Dlatego na wielki piknik postanawia przebrać się za niedźwiadka.
Czy przebranie sprawi, że uda mu się zdobyć przyjaciół? A może Ted odkryje, że żeby poznać nowe osoby, wystarczy, że będzie po prostu sobą?
„Po prostu Ted” to książka dla każdego dziecka – bo każdy z nas pragnie czuć się dobrze wśród innych, a także z samym sobą! To pełne humoru, pięknie ilustrowane opowiadanie o poszukiwaniu własnej tożsamości, przyjaźni i nawiązywaniu nowych relacji.
Nicola Kinnear, „Zmień prawa smoków, Rubinko!”, przekład Małgorzata Cebo-Foniok, Wydawnictwo Amberek
Mała smoczyca Rubinka tak bardzo chciała być dobrym smokiem, że z zapałem wypełniała zalecenia zapisane w „Księdze Praw Smoków”. Dlatego nie dzieliła się z nikim i gromadziła wszystko dla siebie. Ale czuła się bardzo samotna.
Czy żabka Szmaragdka, gąska Złotka i pegaz Szafirek przekonają Rubinkę, jak fajnie jest dzielić się z innymi i cieszyć wspólną zabawą? Czy pomogą jej zmienić prawa smoków?
Amelia Hepworth, Tim Warnes, „Kocham cię do końca świata (i jeden dzień dłużej)”, przełożyła Barbara Supeł, Wydawnictwo Tekturka
O wyjątkowym uczuciu, które łączy rodzica z dzieckiem.
Barbara Supeł, „Nowe wyzwania. Co zrobi Frania?”, Wydawnictwo Kobiece
Frania budzi się w dniu swoich szóstych urodzin. Na dziewczynkę czekają rodzinne przyjęcie i ciekawe prezenty, z wyjątkiem jednego… edukacyjnej gry o literkach. Jak na sześciolatkę przystało, Frania powinna zacząć uczyć się czytać, choć tak naprawdę wolałaby po prostu się bawić. Rodzice pomogą jej zrozumieć, że nauka literek jest bardzo ważna, ale nie oznacza to, że Frania nie będzie miała czasu na zabawę.
W kolejnej opowieści dziewczynka mierzy się z rysowaniem szlaczków, które nie wydają się tak ciekawe jak zabawa z ulubioną koleżanką w rysowanie podwodnego królestwa. Czy dziewczynka przekona się, że ćwiczenia mogą być interesujące?
W ostatnim opowiadaniu Frania ma wyrecytować wierszyk podczas akademii. Czy poradzi sobie w tej nowej dla niej sytuacji? Jedno jest pewne – zawsze może liczyć na pomoc i wsparcie nauczycielki oraz rodziców.
Borys, Magda i Piotr Mieśnik, „Poznaj robala”, Wydawnictwo Magiczne
Boisz się trochę ROBALI? My też! Dlatego postanowiliśmy je lepiej poznać. I wiesz co? Wcale nie są takie złe, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Poznaj wija, który ma nawet 284 nogi i skolopendrę długą jak dwie dłonie Twoich rodziców. Przedstawimy Ci też boginię brzydoty, owada przypominającego kreta i mrówkę nazywaną buldogiem. A to tylko część naszych paskudnych ulubieńców!
Anna Jankowska, „Ojej, pudełko!”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Trzeba coś policzyć, wytężyć wzrok, poszukać słów, a nawet pomachać książką nad głową. Właśnie takie aktywne czytanie spowoduje, że mali czytelnicy nie tylko poznają przygodę, lecz także biorą w niej aktywny udział.
Poza zabawami dzieci, które próbują już czytać samodzielnie, znajdą komiksowe dymki na każdej stronie – wyraźna czcionka i mało tekstu – idealnie, by od nich zacząć! Kto wie, może potem dzieci będą chciały przeczytać same całą książkę?
W tej części razem z kotem Czarusiem trafimy na tajemnicze pudełko… Co może się kryć w środku? I dla kogo jest przeznaczone? Czy będzie dobrym sposobem na nudę?